UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ JUŻ DZIŚ

© WITALAND - Dietetyka & Coaching. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Każdy człowiek ma to, na co się odważy

Podejmij wyzwanie razem z namii!

SKONTAKTUJ SIĘ: 500 442 461

  • facebook witaland
  • Istagram witaland

5 faktów nt. zdrowego odżywiania, o których nie masz pojęcia

12.27.2015

Będąc na diecie czesto pojawiają się dylematy pokroju: chciałabym schudnąć, ale to ciasto tak ładnie się do mnie uśmiecha :)". Spotkania towarzyskie zakrapiane alkoholem, imieniny cioci, na której "zdrowie" trzeba zjeść kawałek tortu - to tylko nieliczne ze zdarzeń, z jakimi zmagają się osoby pragnące schudnąć lub zdrowo odżywiać. Sama nie rzadko doświadczam sytuacji, w których głosem większości wygrywa pizza na obiad. Często brak kontroli nad zachciankami czy środowisko, w jakim się znajdujemy wcale nie sprzyja wprowadzaniu i utrwalaniu zdrowych nawyków.

 

Świata jednak nie zmienimy. Ale warto pamiętać, że jesteśmy jego częścią i wpływamy na niego tak jak inni. Więc jeśli chcesz zmienić świat... zacznij od siebie :)

 

Pomoże nam w tym na pewno odpowiednia motywacja. Im silniejsze przekonanie, że warto i wiara w to, że się uda, tym większa szansa na rozwój w dobrym kierunku. Poniżej przedstawiam Ci 5 ważnych faktów nt. zdrowego odżywiania, o których dotąd nie miałeś pojęcia!

 

 

FAKT 1

Kiedy zdrowo się odżywiasz, mija Ci ochota na fast foody i słodycze.

Wielu moich pacjentów po kilku tygodniach stosowania diety mówi, że dawniej ulubione, cieżkostrawne dania przestają im smakować. Podobnie ze słodyczami. Organizm odżywiony przez odpowiednią dietę przestaje się domagać produktów przetworzonych i ze sztucznymi dodatkami chemicznymi. Posiłki smażone, ciężostrawne, tłuste i nieświeże sam odrzuca niejednokrotnie reagując bólami brzucha i wzdęciami. Ty zauważasz, że posiłki kupione w barach szybkiej obsługi wcale Ci nie służą...

 

 

 

FAKT 2

Posiłki regularne i bogate w błonnik sprawiają, że zapominasz czym jest uczucie głodu i nagłe zmiany nastroju.

Spożywanie posiłków bogatych w błonnik, co 3 godziny zapewnia stały poziom glukozy we krwi. Posiłek bogaty w błonnik to taki, który zawiera sporą porcję warzyw, owoców, czy produktów pełnoziarnistych (najwięcej mają go produkty w stanie surowym). Zgodnie z zaleceniami IŻŻ owoc lub warzywo powinny towarzyszyć każdemu z 5 posiłków w ciągu dnia. Hołdując tej zasadzie po prostu... nasz apetyt spada! Jedząc regularnie przez większość czasu odczuwasz sytość, a w momencie, kiedy ostatnie zapasy cukru we krwi ulegają rozkładowi, Ty dostarczasz organizmowi nową porcję energii z kolejnym daniem. I tak w koło zapętla się.

 

Warto również wspomnieć, że regularne spożywanie posiłków zmniejsza wahania poziomu glukozy w ciągu doby i pozytywnie wpływa na stabilizację nastroju. Zapominasz czym jest nerwowość i rozkojarzenie wynikające ze zbyt dużego skoku poziomu glukozy we krwi od razu po posiłku (zwłaszcza bogatym w cukry proste), jak również co to znaczy ospałość i drażliwość, która pojawia się gdy poziom cukru drastycznie spada.

 

FAKT 3

Obniżenie Twojego progu słodkości spowoduje, że już nigdy nie sięgniesz po sklepowego batona, bo bedzie.. za słodki.

Im więcej słodkich rzeczy jemy, tym trudniej nam zaspokoić apetyt na słodki smak. I odwrotnie - im mniej przetworzonego, białego cukru w naszej diecie, tym lepiej nasz organizm radzi sobie bez niego.

Najważniejsze to wyrwać się z błędnego koła - wysokich skoków glukozy we krwi i w efekcie insuliny po spożyciu cukrów prostych oraz  dużych, szybkich  spadków, które napędzają chęć dostarczenia do oragnizmu ponownie czegoś przetworzonego i słodkiego.

Kiedy więc przychodzi ochota na małą przekąskę spróbuj sięgnąc po słodkie owoce. Możesz też zrobić domowe słodycze np. ciastka owsiane z orzechami i bananem zamiast cukru czy ciasta na bazie roślin strączkowych (polecam czekoladowe z fasoli :)). Po jakimś czasie zauważysz, że półka ze słodyczami w sklepie coraz mniej Cię interesuje, a wchodzisz tam tylko po to, żeby wybrać gorzką czekoladę powyżej 70% kakao. Oznacza to, że Twój próg słodkości został obniżony, a problem z nadmiarem cukru w diecie zażegnany. Oby na zawsze.

 

 

FAKT 4

Kiedy zdrowo się odżywiasz, nagle przychodzi Ci ochota na.... warzywa! 

Organizm do "dobrego" szybko się przywyczaja. Choć może od warzyw nie można się uzależnić tak jak np. od czekolady (ona zawiera aminokwas tryptofan, który jest prekursorem serotoniny - hormonu szczęścia), to jednak ich brak w diecie (a zatem wielu cennych witamin i składników mineralnych) też może dać o sobie znać. Wyrobienie nawyku codziennego spożycia warzyw sprawia, że organizm sam się o nie dopomina. Nie zdziw się więc kiedy przyjdzie Ci do głowy myśl "zjadłbym dziś.. sałatkę!" Nawet jeśli na dzień dziejszy wydaje Ci się to mało prawdodpobne :)

 

FAKT 5

Zdrowe odżywianie (jeśli wcześniej było mniej zdrowe) samo w sobie prowadzi do utraty zbędnych kilogramów ;)

Znam osobiście kilka osób, które nie liczyły dokładnie każdej kalorii, tylko wprowadziły pare zdrowych nawyków do swojej diety (np. zamiana jasnych produktów zbożowych na pełnoziarniste, picie zielonej herbaty zamiast napojów słodzonych) i schudły. Jest to być może metoda odchudzania wolniejsza niż restrykcyjne diety typu 1000 kcal, jednak dużo zdrowsza fizjologiczne dla naszego organizmu. Drastyczne cięcia kalorii powodują wydzielanie kortyzolu - hormonu stresu i zmniejszenie wydzielania hormonów tarczycy, co obniża podstawową przemianę materii i hamuje proces lipolizy (rozkładu tkanki tłuszczowej w celu uzyskania energii). Delikatne obniżanie kaloryczności diety nie tylko sprawia, że przemiana materii się nie obniża, więcej - często zostaje pobudzona! Badania naukowe pokazują, że osoby takie mają również większą szansę na utrzymanie osiągniętej masy ciała. Wynika to głównie z faktu, że trwale zmieniają swój sposób odżywiania, nie traktując diety jako krótkiego, nieprzyjemnego okresu, który chcą jak najszybciej zakończyć.

 

Powyższe przemyślenia są wynikiem moich obserwacji oraz wrażeniami osób z którymi współpracuję. Zaobserwowaliście któryś z tych sygnałów u siebie? :)

 

Zadanie na dziś: Wymień co najmniej 3 konkretne korzyści, jakie odnosisz z powodu zdrowego odżywiania :)