UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ JUŻ DZIŚ

© WITALAND - Dietetyka & Coaching. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Każdy człowiek ma to, na co się odważy

Podejmij wyzwanie razem z namii!

SKONTAKTUJ SIĘ: 500 442 461

 • facebook witaland
 • Istagram witaland

Dobrze zbilansowany posiłek - co to znaczy?

11.8.2016

Produkty białkowe, węglowodanowe, tłuszcze - no dobrze, ale jak to wszystko połączyć? Kiedy lepiej dodawać do posiłków warzywa, a kiedy owoce? A może w ogóle jeść wszystkie grupy produktów oddzielnie, zgodnie z dietą rozdzielną?

 

Serdecznie zapraszam do lektury :)

 

Dobrze zbilansowany posiłek powinien składać się z 3 elementów:


✔ Porcji warzyw - powinna stanowić ok. 1/2 Twojego talerza - warzywa mogą występować w dowolnej formie: surówki, sałatki, gotowanej, grillowanej, pieczonej czy zupy krem. Zaleca się, aby przynajmniej raz dziennie w Twoim jadłospisie pojawiły się warzywa zielone, takie jak: szparagi, brokuły, jarmuż, sałaty czy brukselka. 

Porcję warzyw w 1 lub 2 posiłkach w ciągu dnia zamień na porcję owoców.

* Za porcję warzywa przyjmuje się: 80 g surowego produktu i zaleca się ich co najmniej 4 w ciągu dnia, z zaznaczeniem że im więcej - tym lepiej.

W przypadku owoców 1 porcja to: 1 cały duży owoc (np. pomarańcza) lub 2 małe owoce (np. kiwi) lub szklanka drobnych owoców (np. borówek amerykańskich).

 
 Węglowodanów - powinny stanowić ok. 1/4 Twojego talerza. Poza osobami, które maja wskazane stosowanie

diety łatwostrawnej, poleca się aby na talerzu dominowały węglowodany złożone: brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana), pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, razowe pieczywo lub inne produkty na bazie nieprzetworzonej mąki.

 

✔ Produktu białkowego - powinien zajmować ok. 1/4 Twojego talerza. Według najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia 2-3 razy w tygodniu warto uwzględnić chude mięso, 2-3 razy w tygodniu rybę (w tym min. 1 raz rybę tłustą) i 2 razy w tygodniu rośliny strączkowe (soje, fasolę, cieciorkę, soczewicę i tp.). Czasem wymiennie może to być również nabiał oraz jajka.

 

 

💡 Pamiętaj:

 •  Tak skomponowany posiłek powinien pojawiać się 3 razy w ciągu dnia, najlepiej w formie głównego dania: śniadania, obiadu i kolacji. Główne posiłki możesz przeplatać mniejszymi przekąskami np. jabłkiem, sałatką czy garstką orzechów.
   

 • Warzywa w posiłku śniadaniowym i obiadowym możesz czasem zastąpić mniejsza porcja sezonowych owoców.
   

 • Owoce najlepiej spożywać w pierwszej połowie dnia, optymalnie do godziny 17. Jedzenia owoców unikaj wieczorem i do kolacji, gdyż ich trawienie jest wtedy mniej efektywne, a zawarte w nich cukry proste mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
   

 • Wszystkie grupy produktów (białka, węglowodany i tłuszcze) są trawione w jelitach JEDNOCZEŚNIE, co oznacza, że enzymy trawienne wydzielane przez trzustkę i żółć z wątroby tworzą optymalne środowisko pH dla rozkładu pożywienia na mniejsze cząsteczki i wzajemnie sobie nie przeszkadzają.  Nie ma więc potrzeby, aby oddzielnie spożywać np. mięso, a po kilku godzinach kaszę. 

 

 

Jak wygląda zbilansowany posiłek w praktyce?