UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ JUŻ DZIŚ

© WITALAND - Dietetyka & Coaching. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Każdy człowiek ma to, na co się odważy

Podejmij wyzwanie razem z namii!

SKONTAKTUJ SIĘ: 500 442 461

 • facebook witaland
 • Istagram witaland

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży 2016

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia dla Dzieci została opublikowana przez Instytut Żywności i Żywienia w najnowszym wydaniu czasopisma „ Żywienie Człowieka i Metabolizm”.

Najnowsza wersja przedstawiona pod redakcją profesora Jarosza przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat.

 

 

Rys. "Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży" Żywienie człowieka i metabolizm, 2016, nr 3.

 

Dlaczego Piramida dla dzieci?

 

Nieprawidłowy sposób odżywiania i brak aktywności fizycznej niesie za sobie wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu człowieka. W szczególności młody organizm jest wrażliwy na niedobory lub zbyt duże spożycie witamin, składników mineralnych lub odżywczych. Także brak aktywności fizycznej jest związany z występowaniem wielu chorób w wieku dorosłym. Obok dbania o prawidłowy rozwój młodego organizmu niezwykle istotne jest także, iż właśnie w okresie dzieciństwa kształtują się nawyki. Warto już teraz zadbać o przyszłość dziecka i nauczyć go zasad zdrowego życia, ponieważ nawyki wprowadzone w dzieciństwie są powielane w dorosłym życiu.

 

Zadbajmy o to, aby były to zdrowe nawyki.

 

Najważniejsze zmiany.

 

W porównaniu do piramidy z 2009 roku zostały wprowadzone dwie duże zmiany. Zmiany te popieram w 100% i bardzo się cieszę, że zostały podkreślone przez IŻŻ.

Tak jak w Piramidzie dla dorosłych także i w Piramidzie dla dzieci i młodzieży teraz to warzywa i owoce stanowią podstawową grupę produktów spożywczych, które powinny być spożywane codziennie w jak największej ilości. Zmiana ta jest spowodowana wynikami badań nad pozytywnym wpływem na zapobieganie nowotworom, cukrzycy, chorobom układu krwionośnego oraz pozytywnemu wpływowi na funkcjonowaniu całego organizmu.

Kolejną nowością jest dodanie przekreślonych słodyczy. W jednoznaczny sposób pokazuje to, iż słodycze w diecie dzieci nie są wskazane a na pewno się są im niezbędne.

 

Jak czytać piramidę?

 

Piramida przedstawia proporcję pomiędzy poszczególnymi składnikami żywności, które powinny znajdować się w diecie. Podstawą zdrowej diety powinny być produkty, które znajdują się w podstawie piramidy. Proporcjonalnie mniejsze ilości produktów spożywczych powinny być spożywane z kolejnych wyższych pięter. Zatem im wyższe piętro tym rzadziej i w mniejszych ilościach produkty te powinny być włączane do codziennego jadłospisu.

 

Zasady zdrowego żywienia

 

 1. Jedz posiłki regularnie ( 5 posiłków co 3-4 godziny)

 2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości

 3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste

 4. Codziennie pij co najmniej3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i częściowo serem

 5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jajka. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych

 6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.

 7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.

 8. Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu Fast food.

 9. Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami

 10. Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą

 

Źródło: IŻŻ 2016, opracowanie pod kierownictwem prof. M. Jarosza

 

IŻŻ obok prostych do zapamiętania 10 zasad podaje także ich rozwinięcie i zwraca uwagę na szereg równie istotnych elementów.

 

1. Jedz posiłki regularnie ( 5 posiłków co 3-4 godziny)

Została zwrócona uwaga na to, iż spożywanie I śniadania przez dzieci i młodzież jest niezwykle istotne dla ich rozwoju i zdrowia.

 

2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości

Warzywa i owoce zawierają polifenole, antyoksydanty, witaminy oraz mikro i makroelementy oraz błonnik pokarmowy. Najwięcej właściwości zachowują podawane w nieprzetworzonej formie, zatem zaleca się spożywanie porcji świeżych warzyw i owoców w ciągu dnia. Zimą, gdy dostęp do świeżych produktów jest znacznie mniejszy, warto sięgać po mrożonki. Należy też pamiętać, że kolorowa dieta nie tylko uatrakcyjnia wizualnie nasze dania, ale także dostarcza nam wielu ważnych składników odżywczych. Każde warzywa i owoce w innych kolorach dostarczają innych cennych substancji. Dlatego pamiętajmy o urozmaicaniu.  W tym podpunkcie nie ma podanej zalecanej ilości warzyw i owoców. Podkreślono jedynie fakt, iż warzyw należy spożywać większą ilości niż owoców

 

3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

Pełnoziarniste produkty zbożowe to grube kasze, brązowy ryż, naturalne płatki zbożowe mąka i pieczywo razowe, ciemne makarony. Ta grupa produktów jest bogata w witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy. Wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, naukę i koncentrację. Stanowią źródło węglowodanów złożonych, które dostarczają energii przez kilka godzin po ich spożyciu..

W tym punkcie podkreślono istotę czytania etykiet i zwrócenie uwagi na jakość kupowanych produktów. Nie każde ciemne pieczywo czy makaron są pełnoziarniste. Bardzo często są one barwione i dodawane są do nich cukier i nadmiar soli.

 

4. Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i częściowo serem.

 

Produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia w diecie, stanowią także dobre źródło białka a fermentowane produkty mleczne dostarczają pozytywną mikroflorę jelitową.

 

5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jajka. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych

Źródłem białka w diecie dzieci powinny być nie tylko mięso i produkty mięsne, ale także i nasiona roślin strączkowych, jaja i ryby. Rośliny strączkowe są źródłem witamin z gruby B, zawierają bardzo małą ilość tłuszczu. Jaja wg zaleceń można spożywać kilka razy w tygodniu. Ryby – bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Spożywanie ryb co najmniej 2 razy w tygodniu wspomaga prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu krwionośnego.

Należy natomiast ograniczyć przetworzone produkty mięsne, mogą bowiem stanowić przyczynę rozwoju niektórych nowotworów. Zamiast przetworzonych kupnych produktów warto wybrać mięso i samemu przygotować z niego dania.

 

6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.

 

Oleje roślinne stanową cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które m. In. zapobiegają występowaniu chorób układu krążenia. W tłuszczach zwierzęce zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, które korelują z występowaniem tych chorób.