UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ JUŻ DZIŚ

© WITALAND - Dietetyka & Coaching. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Każdy człowiek ma to, na co się odważy

Podejmij wyzwanie razem z namii!

SKONTAKTUJ SIĘ: 500 442 461

  • facebook witaland
  • Istagram witaland

Więcej owoców, mniej soków - nowe stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrii

 

To że owoce i warzywa powinny stanowić podstawę żywienia także dzieci nie podlega wątpliwości. Jednak pojawia się pytanie co z sokami? Czy mogą one zastąpić jedną z pięciu porcji warzyw i owoców? A może są lepsze od wody, bo zawierają witaminy? Ile soków pić i czym zaspokajać pragnienie najmłodszych?

 

 

Na pragnienie woda

 

Podstawowym płynem gaszącym pragnienie powinna być woda. Dla dzieci i niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana. Wodę można podawać zawsze. Wyjątkiem są niemowlęta do 6 miesiąca życia, bowiem dla nich wystarczające jest mleko matki. Soki owoce można było podawać podczas rozszerzania diety ale w ograniczonych ilościach. Kilka dni temu Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia aby soki podawane były dzieciom dopiero po ukończeniu 1 roku życia. Do tego czasu jako rozszerzenie diety najlepsze są świeże owoce. 

"Soki nie oferują żadnych korzyści odżywczych dzieciom do pierwszego roku życia i nie powinny być częścią ich diety" podaje Amerykańska Akademia Pediatrii  w artykule opublikowanym w magazynie "Pediatrics". Podawanie soków przyzwyczaja dzieci do smaku słodkiego co z kolei jest ściśle związane z epidemią nadwagi, otyłości, cukrzycy oraz próchnicy.

 

Owoc i sok owocowy 100% - czy to jest to samo?

 

Na samym początku podkreślam że sok owocowy nie równa się owocom. Różnicę wyjaśnię na przykładnie: w szklance soku pomarańczowego znajduję się sok z około 2-3 pomarańczy, po wypiciu szklanki soku nie mamy uczucia sytości, natomiast po zjedzeniu 2 pomarańczy uczucie to się pojawia.

Dlaczego, przecież to ta sama ilość kalorii?!

Owoce zawierają dodatkowo błonnik dzięki czemu dają uczucie pełności w żołądku. Dodatkowo błonnik powoduje wolniejsze trawienie i wchłanianie cukrów, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Soki zatem dostarczają dużo cukrów prostych w jednej porcji, i dzieci mogą ich wypić znacznie więcej niż są w stanie zjeść świeżych owoców.

 

Zalecenia ekspertów

 

Najważniejsze zmiany jakie wprowadziło AAP w swoich zaleceniach:

 

Rodzice często zaczynają rozszerzanie diety od podawania soczków, ponieważ sok kojarzy im się z tymi samymi właściwościami zdrowotnymi jakie mają owoce. Jeżeli zamiast wody do gaszenia pragnienia dzieci będą otrzymywać soki owocowe bardzo szybko przyzwyczają się do ich słodkiego smaku. Dlatego jeszcze raz powtarzamy: jedynym prawidłowym i najlepszym sposobem gaszenia pragnienia u dzieci powyżej 6 miesiąca życia jest woda! Uczmy nasze dzieci sięgania po wodę! Przyzwyczajajmy je do jej smaku.                     Dzieci bardzo chętnie piją wodę jeśli tylko im na to pozwolimy! 

Witaminy i składniki mineralne i odżywcze powinny być dostarczane ze świeżych owoców, warzyw i pozostałej żywności. Nie ma potrzeby dostarczać ich w postaci soków, napojów czy herbatek. 

Poniżej 

 

8 zasad do zapamiętania

 

1.       Do 6 miesiąca dzieci do gaszenia pragnienia wystarczy mleko matki

2.       Na pragnienie woda

3.       Świeże owoce zamiast soków

4.       Soki po 1 roku życia i to w ograniczonych ilościach

5.       Nie podawaj dzieciom soczków do tzw. Popijania przez cały dzień

6.       Nie podawaj dzieciom soku przed snem – zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy

7.       U dzieci z próchnica kontrola ilości i częstotliwości podawania soków

8.       U dzieci z bólami brzucha i biegunką zwróć uwagę na ilość soków

 

Poniżej film wyjaśniający decyzję AAP:

 

 Zalecenia  APP http://www.aappublications.org/news/2017/05/22/FruitJuice052217

 

Please reload

Obecny post