UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ JUŻ DZIŚ

© WITALAND - Dietetyka & Coaching. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Każdy człowiek ma to, na co się odważy

Podejmij wyzwanie razem z namii!

SKONTAKTUJ SIĘ: 500 442 461

 • facebook witaland
 • Istagram witaland

6 kroków: Jak wyznaczać i osiągać swoje cele?

Zastanawiasz się czasem, co różni ludzi sukcesu od tych, którzy mimo starań, nie osiągają tego, czego pragną? Jest wiele takich rzeczy. W badaniach psychologicznych nad tym aspektem odkryto, że ludzi skutecznych w działaniu częściej niż innych charakteryzuje 5 cech osobowości: optymizm i nadzieja, pozytywna samoocena, wytrwałość,  wysokie poczucie własnej skuteczności i umiejętność odraczania gratyfikacji czyli przesuwanie nagrody w czasie do osiągnięcia określonego efektu.

 

 

 

Od wielu lat interesuję się psychologią sukcesu oraz psychologią (efektywnej) zmiany i na co dzień - jako dietetyk i coach - uczę innych tego, jak odnosić sukces zmieniając swoje podejście lub swoje zachowanie. Dlatego dziś podzielę się swoimi obserwacjami i wnioskami z Tobą.

 

1. Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko - brzmi dumnie cytat z Małego Księcia.

I rzeczywiście - większość ludzi nie osiąga tego, co chce, bo sama nie wie czego chce. Pierwszą więc rzeczą, od której proponowałabym zacząć to... POZNAJ SIEBIE.

 

Jak to zrobić?

Zacznij przyglądać się sobie, swoim uczuciom, reakcjom i zachowaniom. Spędź ze sobą trochę czasu w samotności, dostrzeż feedback na swój temat od osób z Twojego otoczenia. Zastanów się jakie masz zalety, jakie wady i ograniczenia. W którym kierunku masz predyspozycje, a co nigdy nie będzie Twoją działką?

W lepszym poznaniu siebie możesz wspomóc się narzędziami psychologicznymi np. testem 16Personallities czy Testem Gallupa, badającym Twoje predyspozycje, mocne strony i talenty.

 

Nie trać czasu na to, co Ci nie wychodzi. Rozwijaj swoje talenty tak bardzo, jak możesz, bo jesteś w stanie w tej dziedzinie stać się prawdziwym ekspertem. Liderem. Zignoruj swoje wady, dopóki ich obecność nie sprawia, że nie możesz posunąć się dalej. Jeśli rzeczywiście Ci przeszkadzają - zastanów się na ile jesteś w stanie to zmienić, aby poczuć się lepiej i móc osiągać więcej? Jeśli oczekujesz najlepszego - zawsze dawaj z siebie wszystko, co najlepsze. Pamiętaj  jednak, aby nie działać kosztem siebie.

 

2A. Kiedy już poznasz siebie, zastanów się: CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ? Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania i zapisz odpowiedzi. Zrób sobie małą burze mózgu i zapisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy, bez nadmiernego oceniania i krytykowania samego siebie.

 • Co jest dla Ciebie naprawdę ważne w życiu? Jakie 3 rzeczy dają Ci najwięcej radości i spełnienia?

 • Jakie były Twoje dziecięce marzenia? W czym czułeś/aś się najlepiej?

 • Za co ludzie najbardziej Cię cenią?

 • Gdzie wyobrażasz sobie siebie za 5 lat? W jakim miejscu życia chcesz być? Jakimi osobami otaczać? Gdzie chcesz mieszkać i co robić na co dzień?

 

2B. DLACZEGO CHCESZ TO OSIĄGNĄĆ? CO JEST DLA CIEBIE W TYM WAŻNEGO?

Bez motywacji ani rusz! Dlatego zadbaj i o nią, bo to prawdziwy skarb w drodze do sukcesu. Motywuje nas do działania rozdźwięk między tym, gdzie jesteśmy, a tym co chcemy osiągnąć. Dlatego jeśli chcesz wzbudzić w sobie powera do działania - myśl jak najczęściej o tym, gdzie chcesz być, a następnie: jakie kroki po kolei Cię do tego doprowadzą? Dyskomfort spowodowany tym, że Twoja wizja nie pokrywa się z rzeczywistością wcale nie musi sprawiać, że będziesz czuł się nieszczęśliwy. Wręcz przeciwnie! Droga do sukcesu i małe kroki w jego kierunku nadają naszemu życiu sens, działaniu misję, a nam podwyższą samoocenę z powodu zwiększenia poczucia własnej skuteczności (tzw. poczucia wpływu).

 

 

3. Kiedy już wiesz, jak wygląda życie o którym marzysz OKREŚL SWÓJ CEL

Celi możesz mieć kilka. Mniejszych, większych i bardziej odległych w czasie. Aby cel był możliwy do zrealizowania musi spełniać kilka warunków.

Być:

 • realny: Czy Twój cel jest dla Ciebie realny do osiągnięcia?

 • konkretny: określ, co dokładnie chcesz osiągnąć. Celem nie może być "chce szybko schudnąć", ale może już być "schudnę 10 kilogramów i osiągnę wagę 65 kg do 20 czerwca 2018 roku".

 • mierzalny: po czym rozpoznasz, że Twój cel został osiągnięty?  Jakie wyniki będą o tym świadczyły?

 • ambitny, ale osiągalny: cel nie może Cię rozleniwiać. Jeśli myślisz "jest to na tyle proste, że przy minimum wysiłku to osiągnę"  to oznacza, że czas wyznaczyć bardziej ambitne postanowienie. To dlatego ludzie często nie mogą się zmotywować, żeby schudnąć 2 czy 3 kg. Ustal sobie ambitny cel, który będzie dla Ciebie atrakcyjną obietnicą lepszego życia, o którym sama myśl będzie pchała się do działania.

 • wyznaczony w czasie: kiedy dokładnie chcesz osiągnąć swój cel?
   

Od siebie dodam jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Cel powinien być...
 

 • zapisany! Koniecznie zapisz swój cel na kartce lub w przeznaczonym do tego miejscu na komputerze. 

Tzw. implemetnacja intencji zwiększa szansę na osiągnięcie swojego celu. W jednym z badań (Gollwitzer, 1999) uczestnicy podjęli się wykonywania codziennych, 20- minutowych ćwiczeń przez tydzień. W trakcie badania doszło do zwiększenia wśród uczestników poczucia samoskuteczności, co zaowocowało zwiększeniem liczby osób, które ukończyły program z 29% do 39%. Spośród osób, które dodatkowo wypełniły pisemną deklarację aż 93% zrealizowały znaczony cel. Co sugeruje, że przy zapisaniu skuteczność osiągniecia celu wzrosła aż  o 54%!

 

 

4. Kolejny krok to ZAPLANUJ SWOJĄ DROGĘ DO SUKCESU (i ciesz się nią, bo to wspaniały sposób na rozwój Twojej osobowości i umiejętności!)

 • Czego potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel? Co już masz? Co jeszcze musisz zdobyć?

 • Jakie działania potrzebujesz podejmować regularnie, aby osiągnąć zaplanowany efekt?

 • Jakie przeszkody możesz napotkać na swojej drodze? Jak je przezwyciężysz?

 • Co zrobiłby Twój autorytet, gdyby był w takiej sytuacji jak Ty teraz? Jak on sobie poradził?